Praca tymczasowa to jedna z form zatrudnienia. Biorą w niej udział aż trzy strony – pracownik tymczasowy, Agencja Pracy Tymczasowej oraz Pracodawca, a więc klient agencji, dla której, wynajmowany jest pracownik. Zatrudnienie odbywa się w takim przypadku na podstawie umowy o pracę tymczasową.
Zalety
Taki rodzaj zatrudnienia ma wiele zalet dla osób młodych, które chcą jednocześnie np. pracować i studiować. To dla nich często idealne rozwiązanie. Mogą bowiem zdobyć doświadczenie, a agencja zajmuje się za nich poszukiwaniem pracy. Wybór ofert jest szeroki i wcale nie obejmuje tylko stanowisk produkcyjnych. Niekiedy zdarza się, że zadowolony pracodawca decyduje się na zatrudnienie danej osoby już na stałe.
Wady
Umowa o pracę tymczasową zawierana jest na czas określony i często przedłużana aż do osiągnięcia 18 miesięcy łącznego trwania w ciągu 3 lat pracy dla jednej agencji. Utrudnia to na przykład uzyskanie kredytu. Poza tym pewne problemy są z okresem wypowiedzenia oraz sposobem naliczania urlopu pracowniczego. Pracownik tymczasowy ma prawo do dwóch dni urlopu za każdy przepracowany miesiąc. W skali roku są to więc 24 dni – o dwa mniej niż maksymalny wymiar urlopu przy standardowej umowie o pracę.